Pimp your Lunch

We know that people who buy their lunches out are more likely to consume more calories, sugar and salt each day. On top of this, the average lunch bought out could cost you around £35 each week – so by making your own lunch just three times a week you could save yourself over £1000 each year!

Read more

Fad-free January

So, the Christmas hype is over… we have probably overindulged on both food and drink over the holidays (and quite rightly so) but feeling like we need to get our bodies ‘back to normal’ after all the ‘treats’ we have allowed ourselves. But let’s think about this for a minute; what
will you get out of a ‘detox’ diet or a calorie restricting diet, or even just a 3 day ‘juice cleanse’? I can confidently answer this question with the response ‘absolutely nothing positive’.

Read more